Kiprowanie wywrotek - samochody do przewozu materiałów sypkich

Data: 24-03-2008
Co nieco o kiprowaniu wywrotek.
Więc tak; najpierw musisz (jeśli nie ma automatycznej) otworzyć burtę lub drzwi skrzyni po przez zamkniętą to ciężko wykiprować. Później włączasz przystawkę i tu jest to rożnie rozwiązane ale za każdym razem wciskasz sprzęgło i na wrzuconym biegu (wyhamowujesz wtedy skrzynie i załancza bez zgrzytów) włączasz przystawkę:
-przyciskiem tu przykład sam. Steyr 1491
-pokrętłem jak w Mercedesie 814 (przekręcasz o 90 stopni
-lub dżwignią przy fotelu (ta niżej) tu Scania 4
Gdy już włączysz przystawkę (na wciśniętym sprzęgle dajesz skrzynie na luz) i za pomocą dżwigienki manipulujesz skrzynią (góra, dół, stop np. w polowie kiprowania). Zdarza się czasem że nie ma dżwigienki tylko jest pokrętło najczęściej przy drzwiach, które kręcac w prawo podnosi kiper a w lewo opuszcza. (Nie miałem fotki pokrętła więc dorysowałem tak mniej więcej "poglądowo')
Takie pokrętło ma właśnie Steyr, niektóre Mercedesy i inne.
Bywają też kipry elektryczne gdzie pompe uruchamiasz przełącznikiem trójpozycyjnym tj. góra,0,dół. Albo przytrzymujesz ów przycisk i skrzynia się podnosi lub poprostu przycisk sam blokuje się w danej pozycji.
Odnośnie naczep- wywrotek bo te podnoszą się szczególnie wysoko- należy kiprować na równej powierzchni (może być z górki lub pod górke, ale nie przechył boczny), sprawdzić czy nie zerwiemy jakichś przewodów (bywały takie przypadki), a jeśli kiprujemy w hali warto wysiąść i trzymając dźwigienkę od sterowania powoli podnosić skrzynię do góry (nigdy po sam dach, bo gdy ładunek zjedzie to może dojść do sytuacji gdzie nie zejdzie powietrze z poduszek ciągnika , podniesie się całość do góry i zonk). Dodatkowo jeśli tylko jest zawór do Reg. Poduszek to spuszczamy powietrze z naczepy całkowicie, podobnie gdy mamy niskie siodło przy ciągniku to dodatkowo opuszczamy ciągnik aby nie poobrywać nadkoli.
Dodam tylko że niektóre naczepy same się poziomują po rozpoczęciu kiprowania i nie mają owego zaworu do reg. położenia poduszek.
Autor galerii: patelnia

Zdjcie 1 *
Kiprowanie wywrotki

Zdjcie 2 *
Dźwignia

Zdjcie 3 *
Obsługa wywrotki

Zdjcie 4 *
Kiprowanie opuszczanie

Zobacz rwnie:

24-03-2008

Komentarze
  • Brak jeszcze komentarzy

Dodaj swj komentarz
Dodaj swoj opini:

Nick:

Tre:

Przeszukaj serwis